Need to leave quickly?

Click to immediately exit this site.

Find A Helpline logo

Linka bezpečí

Call

Online Chat

About Linka bezpečí

V Linka Bezpečí pomáháme dětem a studentům do 26 let, kteří se ocitli v těžké životní situaci nebo řeší každodenní starosti a problémy, se kterými si nevědí rady. Klientům z celé ČR jsme k dispozici 24/7 na tel. čísle 116 111, ale také na chatu a na e-mailové lince. Provozujeme také Rodičovskou linku určenou nejen rodičům, ale všem dospělým, kterých se dítě týká. Když nás kontaktujete, nemusíte se nám představovat jménem nebo říkat nebo psát jakékoli jiné osobní údaje, pokud si to nepřejete.

English translation: At Linka Bezpečí, we help children and students under the age of 26 who find themselves in a difficult life situation or deal with everyday worries and problems that they don't know how to deal with. We are available to clients from all over the Czech Republic, 24/7 on the phone number 116 111, but also on chat and in the email helpline. We also operate a Parental Line intended not only for parents, but for all adults concerned about a child. When contacting us, you do not have to introduce yourself to us by name, or say, or write any other personal information unless you wish to.

Where is Linka bezpečí available?

Available nationwide in Czechia

Who does Linka bezpečí support?

Youth, children, and lgbtq+

What languages does Linka bezpečí support?

Czech

Accessibility notes

Zdarma pro děti, mládež a studující do 26 let. Chat linky opět denně v čase 9-13h a 15-19h. Helpline is for children, young people and students up to the age of 26. Web chat is available 09.00-13.00 and 15.00-19.00 everyday.


Illustration of a man reclining in a hammock text messaging a suicide hotline, symbolizing online emotional support

Not what you’re looking for?

Find another helpline
Find A Helpline brand mark with two chat bubbles in a heart shape

Made with ♡ by ThroughLine in Aotearoa, New Zealand.


Copyright © 2024 ThroughLine Limited
All rights reserved.